Terapia lęku w CEPOBE

Chociaż istnieje wiele rodzajów zaburzeń lękowych, badania sugerują, że większość z nich jest napędzana podobnymi podstawowymi procesami, na które może pomóc terapia lęku. Ludzie z zaburzeniami lękowymi łatwo stają się przytłoczeni swoimi emocjami i mają szczególnie negatywne reakcje na te nieprzyjemne uczucia i sytuacje. Często ludzie starają się radzić sobie z tymi negatywnymi reakcjami, unikając sytuacji lub doświadczeń, które powodują ich lęk. Niestety unikanie może wywołać obrót i faktycznie wywołać niepokój. Psychologowie są przeszkoleni w diagnozowaniu zaburzeń lękowych i nauczaniu pacjentów zdrowszych, skuteczniejszych sposobów radzenia sobie. Forma psychoterapii znana jako terapia lęku, czyli terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest bardzo skuteczna w leczeniu zaburzeń lękowych. Dzięki CBT psychologowie pomagają pacjentom nauczyć się identyfikować i zarządzać czynnikami, które przyczyniają się do ich niepokoju. Poprzez poznawczy element terapii lęku pacjenci uczą się rozumieć, w jaki sposób ich myśli przyczyniają się do objawów lękowych. 

Terapia lęku uczy pacjentów zmieniać te wzorce myślowe, mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo i nasilenie objawów lękowych. Dzięki komponentowi behawioralnemu pacjenci uczą się technik ograniczania niepożądanych zachowań związanych z zaburzeniami lękowymi. W szczególności zachęca się pacjentów do zbliżania się do działań i sytuacji, które wywołują lęk (takich jak wystąpienia publiczne lub przebywanie w zamkniętej przestrzeni), aby dowiedzieć się, że ich obawy (takie jak utrata myślenia lub atak paniki) są mało prawdopodobne.
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.