Podcinanie ścian z Marcco

Rozcieńczenie rudy zwiększa koszty produkcji i ostatecznie obniża opłacalność operacji wydobywczej. Niekorzystny wpływ rozcieńczenia rudy na gospodarkę wynika z dodatkowych kosztów związanych z zasypywaniem, transportem, kruszeniem, podnoszeniem, mieleniem i obróbką odpadowej skały lub rudy niskiej jakości w ścianie wiszącej i ścianie dolnej. Jednym z czynników, który może mieć znaczący wpływ na wybuch stopu, jest podcięcie stopu w ścianach. Podcinanie ścian  jest często konieczne, w szczególności w kopalniach o wąskich żyłach.

W pracy przedstawiono parametryczne badanie numeryczne w celu zbadania wpływu podcięcia stopu na jego pęknięcie na ścianie przy użyciu danych geomechanicznych z kopalni.
WSTĘP: Rozcieńczenie definiuje się jako zanieczyszczenie rudy jałowymi odpadami lub materiałem o mineralizacji poniżej stopnia odcięcia. Coroczne uzgodnienie stropu odbywa się przez górniczą grupę produkcyjną, aby ocenić stopień rozcieńczenia i jego wpływ na rentowność wydobycia. Kształt i rozmiar złoża rudy często dyktują metodę wydobycia, aw przypadku wąskich rud żył wybrane systemy wydobycia mogą być metodą zatrzymywania skurczu, wycinania i napełniania lub metodą długich otworów. Wydobywanie wąskiej żyły metodą, która może wymagać podcięcia ścian, aby umożliwić wiercenie otworów strzałowych równolegle do ścian stopu i / lub w celu przestrzegania odstępu od urządzeń mobilnych nałożonego przez przepisy górnicze. W artykule przeanalizowano wpływ takiego podcięcia na stabilność ścian stopu. Zadbano także aby czynniki powodujące przełom ściany stopu w środowisku zatrzymującym wybuch, z ogranicznikami poprzecznymi, pierwotnymi i wtórnymi. Wśród badanych czynników znalazły się głębokość wydobycia, naprężenia in situ oraz geometria i orientacja stopu. Obecny projekt dotyczy rozcieńczenia rudy związanego z wydobywaniem podłużnym, gdzie wydobycie stopu następuje po sekwencji odwrotu wzdłuż uderzenia w rudę, a dostęp do stopu jest zapewniony przez podłużne podcięcie i podcięcie dryfuje przez złoże. Taki system wydobywczy może wymagać podcięcia ścian oporowych, aby zapewnić niezbędną przestrzeń dla wierteł produkcyjnych i sprzętu do mielenia. 
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.